Jura mniej znana

Żytnie Skały_604x900Korzystając z pięknej wrześniowej pogody spędziłem cztery dni na Jurze południowej. Celem wypadu było dotarcie do miejsc, których jeszcze nie znałem, a bazą wypadową była gościnna Brandysówka. Kto śledzi branżowy rynek wydawniczy dostrzega zapewne, że na naszych oczach postępuje mała rewolucja wspinaczkowa. Podczas gdy wydawało się, że wszystkie skały w Polsce zostały już odkryte, a drogi złojone, – w internecie i na rynku pojawiają się coraz to kolejne przewodniki opisujące nowe rejony skalne! Skały wyrastają jak grzyby po deszczu! Zjawisko dotyczy nie tylko Jury, ale również południowo – zachodniej Polski. Tak więc w poszukiwaniu skały, której jeszcze moja osoba nie dotykała uderzyłem w towarzystwie podwójnie damskim (Jagoda i Monika) do rejonów: Żytnie Skały, Polnik, Skała nad Potokiem (Sułoszowa), Januszkowe Baszty. Linki do topo poniżej.

Żytnie Skały i Polnik znajdują się w przeuroczej Dolinie Kluczwody czyli żabi skok od Brandysówki.

Skała nad Potokiem położona w równie uroczej Dolinie Prądnika >>>

W pobliżu Olkusza też można się wspinać 🙂 Polecam Januszkowe Baszty >>>. A do zwiedzania dla grotołazów Januszkowa Szczelina (jedna z najgłębszych na Jurze) oraz zamek w Rabsztynie na deser.

Przy okazji pragnę polecić ciekawą aplikację na smartfony z Androidem – topo całej Polski przygotowane przez Portal Górski, a do ściągnięcia w sklepach z aplikacjami, które mamy w komórkach.

Niniejszą notatkę dedykuję Obywatelom Republiki Rzędkowickiej 😉

endrju

zamek w Rabsztynie_1200x675Skała nad Potokiem_1200x676